3 D – ANCE

21 czerwca o godz. 20.00 w krakowskiej Cricotece odbędzie się premiera 3D-ANCE w realizacji Barbary Bujakowskiej i Marcina Janusa.

3D-ANCE jest projektem multimedialnym, w którym artyści operując obrazem, dźwiękiem i ruchem odnoszą się do zagadnienia percepcji. Stawiają pytania o to, jakie bodźce na nią wpływają: zewnętrzne, a może wewnętrzne? Co kształtuje postrzeganie i odbiór widza.

O dużym potencjale twórczym Bujakowskiej można było się przekonać już wcześniej, śledząc jej kolejne poczynania artystyczne. Najpierw powstało studium o kobiecości, w którym w sposób błyskotliwy gra ona z wizerunkiem kobiety, a zarazem tancerki-baleriny, stąd w tytule Swan like, a nie Swan lake. Ostatnio tańczyła w głośnej polsko-angielskiej produkcji Happy, w której do udziału zaproszono najlepiej zapowiadających się młodych polskich tancerzy. Pod okiem Nigela Charnocka stworzyli spektakl o stereotypach dotyczących Polaków.

Nie po raz pierwszy przy 3D-ANCE Marcin Janus współpracuje z Barbarą Bujakowską,  rok wcześniej (w 2008 roku) stworzyli także interdyscyplinarny spektakl, którego tematem stała się relacja muzyki i tańca. Powstało ciekawe konceptualne przedstawienie, operujące jednak dość hermetycznym językiem elektronicznej muzyki i świata syntetyzatorów modularnych. Jednak dla tych mniej wtajemniczonych zawsze pozostawał precyzyjny i dopracowany ruch kreowany przez Basię Bujakowską. Movement Modular Synthesis powstał w ramach poznańskiego Solo Projektu w Starym Browarze.

 

19.06.2009