"Nuta przeciw nucie. W poszukiwaniu kontrapunktu w malarstwie"

To był wieczór, w czasie którego nuty szły w parze z malarstwem. Już po raz drugi krakowska "Autorska Galeria" zorganizowała koncert muzyki kameralnej. Tym razem w Cricotece (dawnej Elektrowni Podgórskiej przy ul. Nadwiślańskiej) odbył się koncert, w którym bohaterem były także obrazy.
W koncercie "Nuta przeciw nucie - w poszukiwaniu kontrapunktu w malarstwie" zabrzmiały kompozycje pięciu części kwintetu Dymitra Szostakowicza, które były inspiracją dla kolejnych odsłon plastycznych. W jednym z ostatnich kwartetów Ludwika van Beethovena - "Grosse Fuge", dedykowanym Bachowi i Fudze, autorzy chcieli odnaleźć "kontrapunktyczność" malarstwa.
"Może tak, jak definiuje kontrapunkt muzyka, czyli "Nuta przeciw nucie", istnieje w malarstwie podobny związek form plastycznych, może byłoby to próbą odnalezienia związków między formą i kolorem, a treścią w malarstwie. (...) Zamysłem naszym jest próba przedstawienia muzyki i malarstwa w industrialnej hali, w nadziei odkrycia nowych form sztuki. Wychodząc z filharmonicznej sali oraz z sal wystawowych galerii, zamierzamy stworzyć nową przestrzeń percepcji sztuki. Opierając się na dotychczasowym doświadczeniu, mamy nadzieję, że ta forma odbioru sztuki spotka się z równie szeroką akceptacją" - pisali o projekcie autorzy z "Galerii" i nie pomylili się. Publiczność dopisała, a słowa uznania przełożyły się na gromkie brawa.

[Dziennik Polski, 6 listopada 2008]

03.11.2008